Αναθεώρηση Fujifilm FinePix HS10
Βασικές προδιαγραφές
- Τιμή αξιολόγησης: 399,00 £
Το S200 EXR θα ήταν πάντα μια δύσκολη πράξη, οπότε ο Fujifilm έβγαλε όλες τις στάσεις και φόρτωσε το HS10 με κάθε δυνατότητα που θα μπορούσαν να σκεφτούν, συμπεριλαμβανομένων αρκετών νέων που είναι μοναδικά σε αυτό ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ. Η βασική του προδιαγραφή είναι εντυπωσιακή για το λιγότερο. Διαθέτει έναν εξαιρετικά ισχυρό αλλά πολύ συμπαγή φακό ζουμ 30x, το μεγαλύτερο εύρος ζουμ οποιουδήποτε ρεύματος κάμερα, με εύρος εστιακού μήκους ισοδύναμο με 24-720 mm, μέγιστο διάφραγμα f / 2.8-5.6 και χειροκίνητο ζουμ έλεγχος. Διαθέτει αισθητήρα CMOS 10,0 megapixel 1 / 2,3 ιντσών με οπίσθιο φωτισμό, αρθρωτή οθόνη 3,0 ιντσών 230k, ηλεκτρονικό εικονοσκόπιο ανάλυσης 0,2 ιντσών διαδοχικής ανάλυσης 200 ιντσών και μπορεί να τραβήξει πλήρες βίντεο HD 1080p με στερεοφωνικό ήχος.
![Fujifilm FinePix HS10 μπροστά Fujifilm FinePix HS10 μπροστά](/f/9e85d46019c11168f726440841b90c41.jpg)
Με τους περισσότερους άλλους κατασκευαστές να επικεντρώνονται στις αναπτυξιακές τους προσπάθειες σε συμπαγείς ζουμ μεγάλου μεγέθους και νέες κάμερες συστήματος χωρίς καθρέφτες, το HS10 δεν έχει μεγάλο άμεσο ανταγωνισμό. Τα πρόσφατα ανακοινωθέντα Panasonic FZ100 προσφέρει βίντεο Full HD και φακό ζουμ 24x, αλλά ο πλησιέστερος ανταγωνιστής του είναι ο 18χρονος Canon PowerShot SX1 IS, το οποίο διαθέτει βίντεο πλήρους HD, στερεοφωνικό ήχο και αρθρωτή οθόνη, αλλά διαθέτει μόνο φακό ζουμ 20x. Έχει επίσης την ίδια τιμή. Το Fuji HS10 πωλείται προς το παρόν με περίπου 399 £, αλλά οι κάμερες Fuji τείνουν να μειώνονται αρκετά δραματικά μετά από μερικούς μήνες.
Όπως και οι περισσότερες από τις κάμερες υψηλής ζουμ της Fujifilm, το HS10 είναι φυσικά αρκετά μεγάλο και βαρύ, διαστάσεων 130,6 x 90,7 x 126mm και βάρους 730g, συμπεριλαμβανομένων των τεσσάρων μπαταριών AA που τροφοδοτούν το. Αυτό είναι συγκρίσιμο σε μέγεθος και βάρος με ένα ψηφιακό SLR APS-C και η κάμερα έχει σχήμα SLR, με μεγάλη άνετη λαβή από καουτσούκ και πίσω χειρολαβή. Η ποιότητα κατασκευής του πλαστικού αμαξώματος είναι εξαιρετική και το ματ μαύρο φινίρισμα με υφή φαίνεται καλό και παρέχει ασφαλή πρόσφυση. Παρά το μέγεθος και το βάρος της, η κάμερα χειρίζεται καλά, αλλά είναι σίγουρα ένα που θα χρειαστείτε και τα δύο χέρια.
Η διάταξη ελέγχου είναι πολύ παρόμοια με αυτήν της ψηφιακής SLR. Διαθέτει έναν μεγάλο επιλογέα κύριας λειτουργίας και έναν μικρότερο επιλογέα ρύθμισης στον επάνω πίνακα, με κλίση περίπου 30 μοίρες για να τους κάνει πιο προσβάσιμο. Προσφέρει έκθεση προγράμματος, πλήρη αυτόματη, αυτόματη αναγνώριση σκηνής καθώς και προτεραιότητα διαφράγματος, προτεραιότητα κλείστρου και πλήρη χειροκίνητη έκθεση, με μέγιστη ταχύτητα κλείστρου 1 / 4000η του δευτερολέπτου. Επίσης στον επάνω πίνακα υπάρχουν ειδικά κουμπιά για αντιστάθμιση έκθεσης και λειτουργία οδήγησης.
Τα πίσω χειριστήρια χωρίζονται σε δύο ενότητες, με μια σειρά κουμπιών στα αριστερά της οθόνης, το καθένα ελέγχει μία μόνο λειτουργία και στις δύο λειτουργίες εγγραφής και αναπαραγωγής. Στα δεξιά υπάρχει ένα συμβατικό D-pad, καθώς και κουμπιά για κλείδωμα AE / AF, λειτουργία εμφάνισης και αναπαραγωγή. Υπάρχει επίσης ένα ειδικό κουμπί για να ξεκινήσει η εγγραφή βίντεο. Τα χειριστήρια είναι καλά τοποθετημένα και λειτουργούν ομαλά, αλλά η μέθοδος με τα αριστερά κουμπιά, το πάτημα του κουμπιού, η περιστροφή του επιλογέα παίρνει λίγο συνηθίσει.
Η οθόνη είναι τοποθετημένη σε αρθρωτό βραχίονα και διπλώνει κατά 45 μοίρες προς τα κάτω και 90 μοίρες προς τα πάνω, ή οτιδήποτε άλλο, καθιστώντας το ιδανικό για να κρατάτε την κάμερα πάνω από το κεφάλι σας, ή να χρησιμοποιείτε ως επίπεδο μέσης ευρίσκων. Η ίδια η οθόνη είναι καθαρή και φωτεινή, αλλά είναι αρκετά επιρρεπής στις αντανακλάσεις και έχει μάλλον περιορισμένη γωνία θέασης. Προφανώς, με την άρθρωση, αυτό δεν είναι ένα μεγάλο πρόβλημα και είναι συνήθως δυνατό να γείρετε την οθόνη, έτσι ώστε το έντονο φως να μην αποτελεί σοβαρό πρόβλημα.
Το ηλεκτρονικό σκόπευτρο χρησιμοποιεί αυτό που φαίνεται να είναι μια διαδοχική οθόνη πεδίου με ανάλυση 200k κουκκίδων. Μου αρέσουν συνήθως τα εικονοσκόπια διαδοχικού τύπου πεδίου, επειδή παρέχουν πιο ευκρινή, πιο ομαλή εικόνα από τα συμβατικά ψηφιδωτά LCD, αλλά αυτό στο HS10 έχει σχετικά χαμηλή ανανέωση βαθμολογήστε, με αποτέλεσμα κάθε φορά που μετακινείτε τα μάτια σας ή να στρέφετε την κάμερα, λαμβάνετε πολύχρωμη αναδρομή οξέος μετά από εικόνες γύρω από οποιεσδήποτε επισημάνσεις και επίσης γύρω από τον στόχο εστίασης σημείο. Το εικονοσκόπιο είναι αρκετά ευκρινές και αρκετά φωτεινό για γενική χρήση, αλλά σε λειτουργία χειροκίνητης εστίασης χρησιμοποιεί ψηφιακή μεγέθυνση για να μεγεθύνει το κέντρο της εικόνας. Αυτό αναγκάζει την εικόνα να κάνει pixilate άσχημα, καθιστώντας αδύνατο να πει εάν βρίσκεται στο επίκεντρο ή όχι. Το HS10 διαθέτει αισθητήρα εγγύτητας δίπλα στο προσοφθάλμιο φακό και μεταβαίνει αυτόματα στη λειτουργία σκοπεύτρου όταν η κάμερα ανυψώνεται προς τα μάτια. Ωστόσο, υπάρχει καθυστέρηση περίπου δύο δευτερολέπτων, αρκετά μεγάλη ώστε να είναι ενοχλητική.
Το κύριο χαρακτηριστικό του HS10 είναι φυσικά ο αξιοσημείωτος φακός του. Το εύρος εστιακού μήκους που ισοδυναμεί με 24-720 mm είναι μεγαλύτερο από οτιδήποτε άλλο στην αγορά, ωστόσο είναι εκπληκτικά συμπαγές. Στο ελάχιστο του μέγεθος προεξέχει λιγότερο από 7,5 εκατοστά από το μπροστινό μέρος της κάμερας, τηλεσκόπιο στα 12,5 εκατοστά με μέγιστο ζουμ. Έχει βαθμονομημένη κλίμακα τυπωμένη κατά μήκος της κορυφής του βαρελιού που δείχνει τόσο το πραγματικό όσο και το ισοδύναμο εστιακό μήκος των 35 mm. Η ενέργεια ζουμ είναι χειροκίνητη, λειτουργεί περιστρέφοντας το βαρέλι σαν φακό SLR και έχει επίσης χειροκίνητο δακτύλιο εστίασης, αν και πρόκειται για ηλεκτρομηχανική σύνδεση. Η Fujifilm δεν έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για τη δημιουργία κάμερας συστήματος χωρίς καθρέφτη (μέχρι στιγμής, ούτως ή άλλως), αλλά όταν μπορεί να προσφέρει αυτό το είδος ευελιξία σε έναν μόνο φακό, καλύπτοντας τα πάντα, από ευρεία γωνία έως ακραία τηλεφακό, δεν υπάρχει πραγματικά πλεονέκτημα σε αφαιρούμενο φακός.
Ευτυχώς, το τεράστιο εύρος ζουμ συνοδεύεται από μια πολύ αποτελεσματική μηχανική σταθεροποίηση εικόνας μετατόπισης αισθητήρα σε συνδυασμό με ψηφιακή σταθεροποίηση, και ακόμη και στο μέγιστο ζουμ, μπορεί να τραβήξει ακίνητες εικόνες χειραψίας με ταχύτητες κλείστρου τόσο χαμηλές όσο το 1/40 του δευτερολέπτου, πλεονέκτημα άνω των τεσσάρων σταματά. Ωστόσο, στη λειτουργία βίντεο περιορίζεται μόνο στην ψηφιακή σταθεροποίηση και είναι αδύνατο να τραβήξετε σταθερές λήψεις βίντεο σε πλήρες ζουμ χωρίς τρίποδο.
Η λειτουργία εγγραφής βίντεο είναι εξαιρετική, καταγράφοντας πολύ ευκρινείς και λεπτομερείς λήψεις σε ανάλυση 1920 x 1080 pixel και 30fps, με εξαιρετικό χρώμα και έκθεση. Η συνεχής αυτόματη εστίαση σε λειτουργία βίντεο είναι γρήγορη και αποτελεσματική και καταφέρνει να διατηρεί τις λήψεις εστιασμένες ακόμη και όταν κάνετε ζουμ και σμίκρυνση. Το χειροκίνητο ζουμ παρέχει μεγάλη ευελιξία και προφανώς δεν επηρεάζει το soundtrack, αλλά δυσκολεύει την αποφυγή κουνήματος της κάμερας, ειδικά σε μεγαλύτερα εστιακά μήκη. Ο ήχος εγγράφεται σε στερεοφωνικά μέσω δύο μικροφώνων που είναι τοποθετημένα και στις δύο πλευρές του κυλίνδρου φακών, προστατευμένα από τον άνεμο από τον προεξοφλούμενο πυργίσκο φλας. Η ποιότητα του ήχου είναι πολύ καλή και αρκετά κατευθυντική. Το μόνο που λείπει είναι η επιλογή σύνδεσης ενός εξωτερικού μικροφώνου. Το βίντεο εγγράφεται σε μορφή QuickTime MOV και ο μέγιστος χρόνος εγγραφής είναι 29 λεπτά.
Το HS10 διαθέτει επίσης λειτουργία βίντεο υψηλής ταχύτητας, ικανή εγγραφής στα 60, 120, 240, 480 ή 1000fps, αν και σε μειωμένη ανάλυση, με την ταχύτερη ταχύτητα μόνο 224 x 64. Αυτό μπορεί να παράγει μερικά συναρπαστικά εφέ αργής κίνησης, αλλά οι γρηγορότερες ρυθμίσεις απαιτούν πολύ καλό φως για να παράγουν κάθε είδους αποδεκτή ποιότητα.
Άλλες λειτουργίες υψηλής τεχνολογίας περιλαμβάνουν τη λειτουργία Motion Panorama που αντιγράφονται χωρίς ντροπή από τη λειτουργία πανοράματος των τελευταίων συμπαγών φωτογραφικών μηχανών της Sony. Ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι το χαρακτηριστικό Motion Remover, το οποίο παίρνει μια ακολουθία λήψεων και, στη συνέχεια, τα συνδυάζει σε μία εικόνα, αλλά αφαιρεί οτιδήποτε έχει μετακινηθεί μεταξύ των καρέ, χρήσιμο για την απομάκρυνση του κόσμου των τουριστών που αποσπούν την προσοχή από τις διακοπές σας, αλλά καταγράφει μόνο δύο megapixel ανάλυση. Το Multi-motion Capture καταγράφει μια ακολουθία πέντε εκθέσεων σε ένα μόνο πλαίσιο, επίσης σε μέγεθος 2MP, ενώ το Pro Low-light Η λειτουργία λαμβάνει μια ακολουθία τεσσάρων λήψεων χαμηλού φωτισμού υψηλής ευαισθησίας και στη συνέχεια τις συνδυάζει σε μια εικόνα με μειωμένη θόρυβος. Το HS10 διαθέτει επίσης ανίχνευση προσώπου, παρακολούθηση AF και λειτουργία ζουμ-bracketing που χρησιμοποιεί ψηφιακό ζουμ για να τραβήξει μια ακολουθία τριών λήψεων σε διαφορετικές μεγεθύνσεις.
Το HS με το όνομα HS10 σημαίνει High Speed, οπότε θα περιμένατε ότι η συνολική απόδοση της κάμερας θα είναι όμορφη εντυπωσιακό, ωστόσο τα 4,2 δευτερόλεπτα που χρειάζονται για την εκκίνηση και την πρώτη λήψη είναι πολύ αργά ακόμη και για ένα μεγάλο υπερ-ζουμ. Στη λειτουργία μεμονωμένης λήψης έχει χρόνο λήψης περίπου 2,2 δευτερόλεπτα, ο οποίος είναι μόλις πάνω από τον μέσο όρο, Ωστόσο, σε συνεχή λειτουργία λήψης, μπορεί να τραβήξει μια έκρηξη επτά λήψεων πλήρους ανάλυσης στα 10fps ή έξι λήψεις Ακατέργαστη λειτουργία.
Το σύστημα αυτόματης εστίασης είναι ακριβές και αξιόπιστο και λειτουργεί καλά σε χαμηλό φωτισμό, ακόμη και σε πολύ χαμηλό φωτισμό χάρη σε μια καλή λυχνία υποβοήθησης AF, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα γρήγορη, παίρνοντας σχεδόν ένα δευτερόλεπτο για να εστιάσετε ακόμη και σε καλό φως. Χρειάζεται τον ίδιο χρόνο, ανεξάρτητα από τη ρύθμιση ζουμ. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι η συνολική απόδοση της κάμερας περιορίζεται κυρίως από την ταχύτητα του συστήματος AF.
Ο φακός δεν είναι μόνο εξαιρετικά ισχυρός, αλλά και εκπληκτικά υψηλής ποιότητας. Η ευκρίνεια από άκρη σε άκρη είναι πολύ καλύτερη από ό, τι περίμενα, δεδομένης της ελαφρώς λιγοστής απόδοσης ορισμένων προηγούμενα οπτικά Fuji, και δεν παράγει καμία από τις χρωματικές παρεκκλίσεις που έχει πλήξει το προηγούμενο υπερ-ζουμ του Fuji κάμερες. Η παραμόρφωση του βαρελιού σε ευρεία γωνία διορθώνεται αυτόματα ψηφιακά, αλλά χωρίς τη θόλωση της γωνίας που συνήθως παράγει αυτή η διαδικασία. Το επίπεδο των εγγεγραμμένων λεπτομερειών είναι πολύ καλό και η σχετικά χαμηλή συμπίεση διατηρεί το μεγαλύτερο μέρος της. Η λήψη σε λειτουργία Raw παράγει ακόμη καλύτερα αποτελέσματα.
Ένα από τα ισχυρισμένα πλεονεκτήματα των αισθητήρων με οπίσθιο φωτισμό είναι η βελτιωμένη δυναμική εμβέλεια, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν θα μπορούσα να δω πολλά από αυτά με τον HS10. Το δυναμικό εύρος δεν είναι κακό, και είναι ιδιαίτερα καλό στη διατήρηση της λεπτομέρειας επισήμανσης, αλλά η λεπτομέρεια σκιάς είναι εξακολουθεί να λείπει, εκτός εάν χρησιμοποιείται η επιλογή ενίσχυσης δυναμικής εμβέλειας, διαθέσιμη μόνο σε ρυθμίσεις ISO 400 ή πιο ψηλά. Η αναπαραγωγή χρώματος είναι πάντοτε ένα ισχυρό σημείο του Φούτζι και το HS10 παράγει εξαιρετικά αποτελέσματα, με πλούσιους κορεσμένους τόνους, απαλές χρωματικές κλίσεις και πολλές λεπτομέρειες.
Η βελτιωμένη μείωση του θορύβου είναι επίσης ένα υποτιθέμενο πλεονέκτημα ενός αισθητήρα με οπίσθιο φωτισμό, αλλά και πάλι είναι δύσκολο να δούμε κανένα πλεονέκτημα. Το HS10 παράγει πολύ καλή ποιότητα εικόνας έως και 400 ISO, αλλά μετά από αυτό η ποιότητα πέφτει γρήγορα, χάνοντας πολλές λεπτές λεπτομέρειες στα 800 ISO και ο κορεσμός χρώματος αρχίζει να ξεθωριάζει από το 1600. Το μέγιστο 6400 ISO παράγει πολύ κακά αποτελέσματα.
"'Ετυμηγορία"'
Το Fujifilm FinePix HS10 είναι μια τεχνολογική περιοδεία-de-force, που περιλαμβάνει όσο το δυνατόν περισσότερες δυνατότητες σε μία κάμερα. Είναι καλά κατασκευασμένο, ευχάριστο στο χειρισμό και προσφέρει το είδος της ευελιξίας συνήθως δυνατή μόνο με ένα σετ DSLR. Πολλά από τα χαρακτηριστικά του είναι χρήσιμα, αλλά μερικά είναι απλώς καινοτομίες. Ο φακός είναι καλής ποιότητας, αλλά η αργή αυτόματη εστίαση και η ποιότητα εικόνας μόλις πάνω από το μέσο όρο κάνουν την υψηλή τιμή να αποδίδει.
![Προδιαγραφές Fujifilm FinePix HS10 Προδιαγραφές Fujifilm FinePix HS10](/f/872dc02a122836e51499bcafaffd5723.gif)
Στις επόμενες σελίδες παρουσιάζουμε μια σειρά δοκιμαστικών λήψεων. Σε αυτήν τη σελίδα μειώθηκε η εικόνα πλήρους μεγέθους στις ελάχιστες και μέγιστες ρυθμίσεις ISO για να μπορείτε να δείτε την πλήρη εικόνα και μια σειρά καλλιεργειών πλήρους ανάλυσης έχουν ληφθεί από πρωτότυπες εικόνες σε μια σειρά ρυθμίσεων ISO για να δείξει τη συνολική εικόνα ποιότητα. Αυτές οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν σε εσωτερικούς χώρους χρησιμοποιώντας σκιασμένο φυσικό φως. ”
—-
Αυτό είναι το πλήρες καρέ τουλάχιστον στο ISO.
—-
Η ποιότητα της εικόνας είναι πολύ καλή στα 100 ISO.
—-
Σχεδόν πανομοιότυπα αποτελέσματα σε 200 ISO.
—-
Ακόμα δεν υπάρχουν προβλήματα στα 400 ISO.
—-
Η μείωση του θορύβου μειώνεται στα 800 ISO, χάνοντας μερικές λεπτές λεπτομέρειες.
—-
Ο θόρυβος γίνεται πρόβλημα στα 1600 ISO.
—-
Ακόμα χειρότερα στα 3200 ISO, με λίγη λεπτή λεπτομέρεια.
—-
Η ποιότητα εικόνας στο μέγιστο 6400 ISO είναι πολύ κακή.
—-
Αυτό είναι το πλήρες καρέ στο μέγιστο ISO.
—-
Μια σειρά από γενικές δοκιμαστικές λήψεις εμφανίζονται στις επόμενες δύο σελίδες. Σε ορισμένες περιπτώσεις, η εικόνα πλήρους μεγέθους έχει μειωθεί για λόγους εύρους ζώνης και μια περικοπή που έχει ληφθεί από την αρχική εικόνα πλήρους ανάλυσης έχει τοποθετηθεί κάτω από αυτήν για να δείξει τη συνολική ποιότητα της εικόνας. Μπορεί να γίνει κλικ σε άλλες εικόνες για να δείτε την αρχική εικόνα πλήρους μεγέθους. ”
—-
Ακολουθεί η συνηθισμένη δοκιμαστική λεπτομέρεια του West Window του καθεδρικού ναού του Έξετερ, για να συγκρίνετε με άλλες κάμερες. Δείτε παρακάτω για περικοπή πλήρους ανάλυσης ή κάντε κλικ για να δείτε ολόκληρη την εικόνα. Μέγεθος αρχείου 4.1MB.
—-
Το επίπεδο των λεπτών λεπτομερειών είναι εντυπωσιακό για μια κάμερα 10MP.
—-
Ο τεράστιος φακός δεν παράγει παραμόρφωση βαρελιών σε ευρεία γωνία.
—-
Το κέντρο ευκρίνειας είναι αρκετά καλό.
—-
Η ευκρίνεια των γωνιών είναι επίσης πολύ καλή, χωρίς καμία από τις συνήθεις χρωματικές παρεκκλίσεις του Fuji.
—-
"Ακολουθούν μερικές γενικές δοκιμαστικές λήψεις για την αξιολόγηση της συνολικής ποιότητας εικόνας της κάμερας, όπως δυναμικό εύρος, απόδοση χρώματος και εύρος ζουμ του φακού. Μπορεί να γίνει κλικ σε ορισμένες φωτογραφίες για λήψη της αρχικής εικόνας πλήρους μεγέθους. "
—-
Η ευρεία γωνία είναι ίση με 24 mm.
—-
Το τηλεφακό είναι ισοδύναμο με ένα τεράστιο 720mm.
—-
Στην τυπική λειτουργία, το δυναμικό εύρος δεν είναι εξαιρετικό, αν και διατηρεί καλές λεπτομέρειες επισήμανσης.
—-
Το Dynamic Range booster βοηθά στη λήψη περισσότερων λεπτομερειών σκιάς.
—-
Η χρωματική απόδοση είναι ένα από τα πραγματικά δυνατά σημεία του Φούτζι.
—-
Η λειτουργία Motion Panorama είναι σχεδόν ίδια με το Sweep Panorama της Sony.
—-
Χαρακτηριστικά
Τύπος κάμερας | Σούπερ ζουμ |
Megapixels (Megapixel) | 10,3 Megapixel |
Οπτικό ζουμ (ώρες) | 30χ |
Αισθητήρας εικόνας | CMOS οπίσθιου φωτισμού 1 / 2,3 ιντσών |
Οπτικό εστιακό μήκος | 4,2 mm έως 126 mm |
Ταχύτητα κλείστρου | 30 δευτερόλεπτα έως 1 / 4000ο δευτερόλεπτο |
Αυτόματη εστίαση | Ανίχνευση αντίθεσης TTL AF |
Χειροκίνητη εστίαση | Ναί |
Μέγιστη ανάλυση εξόδου | 3648x2736 |
Άλλες αποφάσεις | 3648x2432, 3648x2056, 2592x1944, 2592x1728, 2592x1449, 2048x1536, 2048x1360, 1920x1080 |
Εύρος εστίασης | Πλάτος 50cm έως άπειρο, Tele 5m έως άπειρο. Μακροεντολή: Πλάτος 10cm, Tele 2m |
Έλεγχος έκθεσης | P, A, S, M, Auto, SR Auto, Sweep panorama, Advanced mode, Dual Scene mode with 15 scene program |
Μέτρηση έκθεσης | 256 τμημάτων TTL, Multi, Spot, Average |
Αποζημίωση έκθεσης | +/- 2EV σε βήματα 1,3 EV |
Σταθεροποίηση εικόνας | Αλλαγή αισθητήρα |
Ρυθμίσεις ISO | Αυτόματο, 100 - 6400 |
Οθόνη LCD | 3,0 ιντσών 230k κουκκίδες |
Σκόπευτρο | 0,2 ιντσών, 200k κουκκίδες |
Εύρος φλας | Πλάτος: 30cm - 8m, Tele: 2m - 4m, ISO Auto |
Λειτουργίες φλας | Αυτόματη, πλήρωση φλας, απενεργοποίηση, αργός συγχρονισμός, ενεργοποίηση / απενεργοποίηση αφαίρεσης κόκκινων ματιών |
Λειτουργίες ισορροπίας λευκού | Αυτόματο, ηλιακό φως, σκιά, φθορισμού 1/2/3 |
Λειτουργίες οδήγησης | Μονό, συνεχές HS, bracketing ζουμ, bracketing έκθεσης |
Μορφές εικόνας | JPEG, RAW |
Ρυθμίσεις εικόνας | Λειτουργίες φιλμ, χρώμα, τόνος, ευκρίνεια |
Βίντεο (μέγιστη ανάλυση / μορφή) | 1920x1080 στα 30fps |
Διάρκεια ταινίας | 29 λεπτά |
Χρονοδιακόπτης | 10/2 δευτερόλεπτα |
Υποδοχή κάρτας μνήμης | SD / SDHC |
Παρέχεται μνήμη | 46 MB εσωτερικά |
Παρεχόμενες μπαταρίες | 4x αλκαλικό AA |
Παρέχεται φορτιστής | ΟΧΙ |
Έξοδος A / V | PAL / NTSC |
Φόρτιση / σύνδεση υπολογιστή | USB 2.0 |
HDMI | Ναί |
Έξοδος AV | Ναί |
Εγχειρίδιο | Εκτυπωμένο βασικό εγχειρίδιο 27 σελίδων, πλήρες εγχειρίδιο PDF 151 σελίδων σε CD |
Φυσικές προδιαγραφές
Πλάτος διαστάσεων (χιλιοστόμετρο) | 130,6 χιλιοστά |
Βάθος (χιλιοστόμετρο) | 90,7 χιλιοστά |
Βάρος (μόνο σώμα) (χιλιόγραμμο) | 636g (730g με μπαταρίες και κάρτα) kg |