Επισκόπηση δοκιμής φακού κάμερας Pentax 50mm f / 2.8
Πλεονεκτήματα
- Καλή ευκρίνεια, σταθερά χαμηλό περιθώριο, δυνατότητα σφιγκτήρα, εναλλαγή εστίασης
Μειονεκτήματα
- Οχι πολύ
Βασικές προδιαγραφές
- Τιμή αξιολόγησης: 380 £
Οι χρήστες ταινιών Pentax και ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών μπορούν να χρησιμοποιήσουν αυτόν τον φακό, με τον πλήρη κύκλο εικόνας που καλύπτει τόσο τους αισθητήρες APS-C όσο και το πλαίσιο 35 mm. Ο φακός βελτιστοποιείται ψηφιακά με επικαλύψεις SMC για τη μείωση της έκρηξης, των αντανακλάσεων, των υπεριωδών ακτίνων, βελτιώνοντας έτσι την αντίθεση.
Η κατασκευή του βαρελιού είναι υψηλής ποιότητας, ενώ τα εσωτερικά οπτικά είναι οκτώ στοιχεία σε επτά ομάδες. Ένα ωραίο άγγιγμα είναι ο δακτύλιος εστίασης που επιτρέπει την άμεση εναλλαγή από AF σε χειροκίνητο μόνο με εστίαση, το οποίο κανονικά θα βλάψει τον κινητήρα σε έναν μικρότερο φακό. Ένας σφιγκτήρας εστίασης βρίσκεται επίσης βολικά στο βαρέλι για να κλειδώσει την εστίαση στη θέση του, κάτι που βρήκα πολύ χρήσιμο.
Η Pentax ενσωματώνει ακόμα έναν καλό ντεμοντέ δακτύλιο διαφράγματος στον φακό. Οι χρήστες καμερών σειράς * πρέπει να το κλειδώσουν στη θέση Α καθώς το διάφραγμα ελέγχεται στο σώμα κάμερας, αλλά είναι ωραίο να βλέπουμε ότι το Pentax εξακολουθεί να προσφέρει συμβατότητα προς τα πίσω για πιο χειροκίνητη ταινία κάμερες.
Εάν ήμουν καθαρά μετά την ποιότητα της εικόνας και χρησιμοποιούσα Pentax, τότε αυτός ο φακός θα ήταν αυτός που θα χρησιμοποιούσα πάνω από τα 100mm, με μεγαλύτερη ευκρίνεια σε όλο το εύρος διαφράγματος, αν μόνο οριακά. Το Pentax 50mm δείχνει σταθερό έλεγχο του περιγράμματος με κάποια χρωματική εκτροπή, αλλά είναι μόνο ορατό.
Ετυμηγορία
Ένας μικρός αλλά συνεπής ερμηνευτής