The Artful Escape of Francis Vendetti κριτική
Η ημερομηνία κυκλοφορίας του Artful Escape of Francis Vendetti
Μέχρι τώρα άγνωστο. Θα σας ενημερώσουμε μόλις το ξέρουμε.
Το Artful Escape του Francis Vendetti gamepay
Αυτή η E3 έχει δώσει όλη την προσοχή στα παιχνίδια των μεγάλων αγοριών, με τις ορδές της κίσσας να σπεύδουν να ελέγξουν τον υπερ-ισχυρό της Microsoft Xbox One X και καθιερωμένους τίτλους, όπως Assassin’s Creed Origins και Forza Motorsport 7.
Ενώ καταλαβαίνω την έκκληση - τελικά, αυτοί οι τίτλοι είναι όλα μεγάλα ονόματα για έναν λόγο - έχοντας καθίσει με όλα αυτοί, κανένας δεν με άφησε να νιώσω την ίδια ωμή χαρά και ενθουσιασμένος που ένιωσα να παίζω τον τίτλο του The Artful Escape of Francis Βεντέτι Αυτό είναι επί του παρόντος ο παιχνίδι του E3 2017 στο μυαλό μου.
Αυτό μπορεί να φαίνεται μια τολμηρή δήλωση για ένα παιχνίδι που μοιάζει με οποιοδήποτε άλλο πλατφόρμα πλευρικής κύλισης. Η διαφορά είναι ότι, σε αντίθεση με το ασφυκτικό σκοτάδι και την απομόνωση Μικροί εφιάλτες Ή φιλική προς τα παιδιά, ευτυχία που οδηγείται από το prozac του Super Lucky's Tale και την περίεργη κινούμενη εικόνα του Cuphead του 1930, το Vendetti έχει έναν πιο ψυχεδελικό τόνο.
Αλλά αυτή η περιγραφή δεν το κάνει δίκαιο και κατά τη διάρκεια των ελάχιστων 20 λεπτών του χρόνου παιχνιδιού που είχα, το έκανα ήδη κατάφερα να παίξω σχεδόν κάθε ακολουθία των ονείρων που είχα ως wee lad βλέποντας τους Heavy Metal και Bill και Απλώνω χόρτα.
Η ιστορία είναι επί του παρόντος ένα μυστήριο, καθώς το hands-on με έριξε στο κέντρο ενός πολύχρωμου δάσους που έμοιαζε σαν να βγαίνει από ένα εξώφυλλο άλμπουμ Rush, με μηδενική εξήγηση. Από εκεί μου άρεσε μια όμορφη πλατφόρμα 2D, για να ξεφύγω από το πολύχρωμο τοπίο, πηδώντας από το περβάζι στο περβάζι.
Ακόμα και αυτό ήταν μια έκρηξη, καθώς το σκηνικό δημιουργήθηκε με κόπο για να αντικατοπτρίζει τα κινούμενα σχέδια και τις εμπειρίες του παλιού. Καθώς πήδηξα πάνω σε ένα τεράστιο μανιτάρι, το παιχνίδι ξέσπασε με μια εξωγήινη μουσική νότα παρόμοια με κάτι που θα ακούγατε στο Close Encounters of the Third Kind ή στην εισαγωγή ενός τραγουδιού Pink Floyd, παράλληλα με μια παράσταση φωτός που μοιάζει με πυροτεχνήματα.
Μέσα σε λίγα λεπτά τα πράγματα γίνονταν ακόμη πιο τρελά όταν το παιχνίδι μου έδωσε ξαφνικά οδηγίες να βγάλω την ελαφριά κιθάρα μου σε ένα φαινομενικά απρόσιτο περβάζι και «έσπασα τον ουρανό μου». Χτυπώντας το κουμπί Α για να πετάξω μέσα από μια ακτίνα φωτός, δημιουργώντας γλείψιμο που θα έκανε τον Steve Vai να γίνει χλωμό, τελικά προσγειώθηκε σε ένα σπήλαιο Still Crazy, γεμάτο με παράξενα φρούτα - και όχι την ποικιλία Bill Nighy - και αντιμετώπισε έναν γίγαντα αράχνη.
Σχετιζομαι με: Παιχνίδια Xbox One X
Μετάβαση στο σύστημα συνομιλίας του παιχνιδιού, το οποίο σας επιτρέπει να επιλέξετε μία από τις διάφορες απαντήσεις στο πλήθος του παιχνιδιού χαρακτήρες, βρέθηκα σε μια κιθάρα διπλή με το οκταπόδι θηρίο - μην ρωτάς ακριβώς πώς, καθώς θα χρειαζόταν πολύς χρόνος για να εξηγώ.
Στην επική μονομαχία μας έπρεπε να επαναλάβω ήχους και χρώματα που προέρχονται από τα μάτια της αράχνης στην ελαφριά κιθάρα μου χρησιμοποιώντας τα κουμπιά του ελεγκτή Xbox One (τα οποία σε λειτουργία κιθάρας έχουν αντιστοιχιστεί σε διάφορες νότες). Ήταν μια μάχη της μνήμης και της επιδεξιότητας των δακτύλων παρόμοια με εκείνη που απαιτείται για το δημοφιλές παιχνίδι Simon της δεκαετίας του 1970.
Για άλλη μια φορά ο τόνος του παιχνιδιού ήταν εντελώς ακριβής και οι ήχοι που προέκυψαν ήταν όλα όσα ονειρευόμουν, με κάθε τύπο να οδηγεί σε έναν όμορφο τόνο κιθάρας υψηλής αντοχής που αξίζει τους Wild Stallions.
Αφού τοποθέτησα την αράχνη με τον θεϊκό μου τσεκούρι, προχώρησα και πήδηξα σε ένα snowboard με λέιζερ που κατέβαινε κάτω από ένα βουνό, πηδώντας ρωγμές καθώς πήγα, πριν τελειώσω το demo μου παρουσία αυτού που μπορώ να περιγράψω μόνο ως καλοπροαίρετος χώρος μέδουσα. Ναι.
Σχετιζομαι με: Τα καλύτερα παιχνίδια Xbox One
Άνοιγμα εμφανίσεων
Αν και το παιχνίδι του μπορεί να μην ακούγεται πρωτοποριακό, το Artful Escape του Francis Vendetti με έχει κερδίσει εντελώς.
Το πιστό νεύμα στα κλασικά prog rock και power metal της δεκαετίας του '70 και του '80, σε συνδυασμό με εντελώς συναρπαστικά ψυχεδελικά γραφικά, το έκαναν ένα από τα πιο ευχάριστα demos που είχα στο E3 2017.
Εάν το παιχνίδι μπορεί να διατηρήσει αυτό το επίπεδο ποικιλίας και χαρούμενη διασκέδαση μέσω της περιπέτειας του Vendetti, θα μπορούσε να είναι ένας από τους καλύτερους τίτλους indie που θα φτάσουν φέτος.
Η μόνη λύπη μου είναι ότι δεν μπόρεσα να δω το παιχνίδι στο σύνολό του HDR δόξα, καθώς οι οθόνες στο demo δεν υποστήριξαν υψηλό δυναμικό εύρος, παρόλο που το δοκιμάσαμε στο Xbox One X.