Προχωρώντας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020; Ίσως χρειαστείτε το EOS-1D X Mark III
Η Canon αποκάλυψε επιτέλους μια μεγάλη ενημέρωση για τη σειρά EOS-1D μετά από σχεδόν τέσσερα χρόνια αδράνειας, υποσχόμενη τη νέα Το Mark III θα προσφέρει καλύτερη αυτόματη εστίαση, πιο γρήγορη απόδοση και ενσωματωμένο Wi-Fi.
Είναι η δεύτερη φορά που η Canon κυκλοφόρησε μια νέα κάμερα που εστιάζει στα σπορ και συμπίπτει τόσο με τους Ολυμπιακούς όσο και με το Ευρώ Ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα, κάνοντας τους αθλητικούς φωτογράφους παντού να παλεύουν για το πορτοφόλι τους λίγο πριν το μεγαλύτερο αθλητικό έτος εκδηλώσεις. Δεδομένου ότι υπάρχει μεγάλη χρονική παρέλευση μεταξύ των ενημερώσεων, το Mark III έχει κάποιες σημαντικές βελτιώσεις σε σχέση με τον προκάτοχό του.
Σχετιζομαι με: Πλήρης ανασκόπηση του Canon EOS-1D X Mark II
Η πιο προφανής διαφορά είναι η συμπερίληψη του Wi-Fi και του Bluetooth, τα οποία θα επιτρέψουν στους φωτογράφους να μοιράζονται γρήγορα τα στιγμιότυπά τους όταν βρίσκονται στην προθεσμία. Αυτό ήταν κάτι που έμοιαζε να λείπει στο Mark II, οπότε αυτό το νέο χαρακτηριστικό μοιάζει περισσότερο με την Canon να πλησιάζει τους ανταγωνιστές και όχι να σπάει τη φόρμα.
Η κάμερα εξακολουθεί να διαθέτει αυτόν τον μεγάλο αισθητήρα CMOS πλήρους καρέ 20,2 εκατομμυρίων pixel, αλλά τώρα διαθέτει ακόμα μεγαλύτερη εμβέλεια ευαισθησίας, προσφέροντας τα πάντα από ISO 50 έως ISO 819.200.
Το σύστημα αυτόματης εστίασης έχει επίσης τροποποιηθεί - η Canon ισχυρίζεται ότι η νέα κάμερα έχει προγραμματιστεί μέσω «βαθιάς μάθησης» για την αναγνώριση ανθρώπινων προσώπων, ακόμα κι αν είναι καλυμμένα με αθλητικά ρούχα. Και ενώ το Mark II είχε τη δυνατότητα λήψης στα 16 fps σε λειτουργία ζωντανής προβολής, το νέο Mark III έχει φτάσει έως και 20 fps.
Αυτή η αύξηση οφείλεται προφανώς σε κάποια έξυπνη μηχανολογία, η οποία βλέπει τον καθρέφτη SLR να μπαίνει και να βρίσκεται εκτός θέσης σε κορυφαίες ταχύτητες, ελαχιστοποιώντας την ανάκαμψη του καθρέφτη.
Σχετιζομαι με: Αυτές είναι οι αγαπημένες μας κάμερες από το 2019
Ένα νέο "High Detail Low-Pass Filter" έχει προστεθεί στην κάμερα, το οποίο θα διατηρεί τις εικόνες ευκρινείς, αποτρέποντας ταυτόχρονα το moiré. Και είναι το πρώτο μοντέλο EOS που υποστηρίζει HEIF (Μορφή αρχείου εικόνας υψηλής απόδοσης), οπότε ο χώρος αποθήκευσης πρέπει να προχωρήσει περισσότερο.
Η δυνατότητα βίντεο έχει ενισχυθεί, προσφέροντας λήψη 4K Full Frame και υποστήριξη εσωτερικής εγγραφής 12 bit RAW. Θα πρέπει επίσης να είναι πιο εύκολο να τραβήξετε στο σκοτάδι με το νέο Mark III, καθώς υπάρχουν κουμπιά φωτισμού που καθοδηγούν τα αδέξια δάχτυλά σας.
Η Canon είπε ότι οι νέες δυνατότητες AF, σε συνεργασία με τον νέο επεξεργαστή DIGIC 8, σημαίνουν ότι είναι πολύ πιο εύκολο να βγάλουμε υπέροχες λήψεις σε χαμηλό φωτισμό - αλλά δεν μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε μέχρι να πάρουμε τα χέρια μας.
Εάν επιθυμείτε να αναβαθμίσετε τον εξοπλισμό σας πριν φτάσουμε στο αθλητικό καλοκαίρι, μπορείτε να αγοράσετε το νέο EOS-1D X Mark III τον Φεβρουάριο έναντι 6.499,99 £.