Το παλιό σας iPhone δεν φαινόταν ποτέ τόσο καλό - τα μετάλλια του Τόκιο 2020 έχουν ένα λαμπρό παρασκήνιο
Το Τόκιο 2020 παρουσίασε τα μετάλλιά του για τους επερχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες και είναι κατασκευασμένα από απορριμμένα gadget.
Το Tokyo Medal Project ξεκίνησε το 2017 με στόχο τη συλλογή αρκετών ανακυκλωμένων gadget για τη δημιουργία των μεταλλίων των νικητών των Ολυμπιακών Αγώνων 2020. Οι διοργανωτές αποκάλυψαν τώρα τα τελικά προϊόντα. Drum roll παρακαλώ…
Σχετιζομαι με: Τα καλύτερα φθηνά τηλέφωνα
![Ολυμπιακά μετάλλια του Τόκιο 2020](/f/810723acfaaaf45315d81d0e35f23587.jpg)
Πιστωτική εικόνα: Τόκιο 2020
Το έργο χρειάστηκε να συλλέξει αρκετά κινητά τηλέφωνα και φορητούς υπολογιστές για να μπορεί να εξαγάγει την απαιτούμενη ποσότητα πολύτιμων μετάλλων για να δημιουργήσει τα Ολυμπιακά μετάλλια του Τόκιο 2020.
Αν και δεν έχουμε μια ολοκληρωμένη λίστα με τις συσκευές που την περιείχαν, απολαμβάνουμε τη σκέψη από ένα παλιό iPhone 4 που έχει χτυπηθεί και να ξεφλουδίσει και να βγει από το άλλο άκρο ως όμορφο μπρούντζος.
Τα συλλεγόμενα υλικά κατέληξαν σχηματίζοντας μετάλλια διαμέτρου 85 mm. Τα χρυσά μετάλλια χρησιμοποιούν πάνω από 6g επίχρυσου καθαρού αργύρου, τα ασημένια μετάλλια είναι καθαρό ασήμι και τα χάλκινα μετάλλια χρησιμοποιούν κράμα ορείχαλκου κατασκευασμένο από 95% χαλκό και 5% ψευδάργυρο.
Σχετιζομαι με: Καλύτεροι φορητοί υπολογιστές
![Ολυμπιακά μετάλλια του Τόκιο 2020](/f/c7cf7be2a6952ed2b900330de5b36a9f.jpg)
Πιστωτική εικόνα: Τόκιο 2020
Ο ιστότοπος του Τόκιο 2020 χρησιμοποιεί κάποια ενθουσιώδη και μάλλον πολυτελή γλώσσα για να περιγράψει τα ανακυκλωμένα μετάλλια:
«… Τραχιά πέτρα που έχουν γυαλιστεί και που τώρα λάμπουν, με« φως »και« λαμπρότητα »τα συνολικά τους θέματα.
«Τα μετάλλια συλλέγουν και αντανακλούν μυριάδες μοτίβα φωτός, συμβολίζοντας την ενέργεια των αθλητών και εκείνων που τους υποστηρίζουν. Το σχέδιό τους προορίζεται να συμβολίσει την πολυμορφία και να αντιπροσωπεύσει έναν κόσμο όπου οι άνθρωποι που ανταγωνίζονται στον αθλητισμό και εργάζονται σκληρά τιμάται.
«Η λαμπρότητα των αντανακλάσεων των μεταλλίων σηματοδοτεί τη ζεστή λάμψη της φιλίας που απεικονίζεται από ανθρώπους σε όλο τον κόσμο κρατώντας τα χέρια.»
Σχετιζομαι με: Καλύτερο smartphone
Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν δεν ήταν η μόνη πτυχή των μεταλλίων που συμμετείχαν στην ιαπωνική κοινότητα. Πραγματοποιήθηκε διαγωνισμός για την απόφαση του σχεδιασμού των μεταλλίων - με τρεις προειδοποιήσεις. Ο σχεδιασμός των μεταλλίων έπρεπε να περιλαμβάνει:
- Η Νίκη, η ελληνική θεά της νίκης, μπροστά από το Στάδιο του Παναθηναϊκού
- Το επίσημο όνομα των αντίστοιχων Αγώνων, στην περίπτωση αυτή των Ολυμπιακών Αγώνων Τόκιο 2020
- Το σύμβολο των πέντε δαχτυλιδιών Ολυμπιακών
Ο διαγωνισμός ήταν ανοιχτός σε επαγγελματίες σχεδιαστές και φοιτητές σχεδιασμού - κερδίζοντας περισσότερες από 400 συμμετοχές. Ο νικητής του διαγωνισμού ήταν ο Junichi Kawanishi.