Το PayPal τραβά την υποστήριξη για crowdfunding
Το PayPal αποκάλυψε ότι θα σταματήσει την προστασία πληρωμών για αγορές crowdfunding από τον Ιούνιο.
Αυτήν τη στιγμή, μπορείτε να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας πολλών έργων crowdfunded χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό σας στο PayPal και να επωφεληθείτε από την Προστασία Αγορών της διαδικτυακής υπηρεσίας πληρωμών σε περίπτωση που αυτό το έργο ανεβεί.
Φαίνεται ότι το τελευταίο σενάριο έχει γίνει πολύ συνηθισμένο για το PayPal. Πάνω στον ιστότοπό της, η εταιρεία περιέγραψε ένα επικείμενο ενημέρωση πολιτικής που θα αφαιρέσει αυτό το εύχρηστο δίχτυ ασφαλείας κατά την υποστήριξη ενός νέου προϊόντος ή εταιρείας.
Από τις 26 Ιουνίου, το τμήμα 13.3 της πολιτικής του PayPal θα προσθέτει "Πληρωμές σε πλατφόρμες crowdfunding" στη λίστα εξαιρέσεων για το σύστημα προστασίας αγορών.
Ο PayPal είπε TechCrunch ότι "αυτό συμβαδίζει με τους κινδύνους και τις αβεβαιότητες που συνεπάγεται η συμβολή σε καμπάνιες crowdfunding, οι οποίες δεν εγγυώνται απόδοση για την επένδυση που πραγματοποιήθηκε σε αυτούς τους τύπους καμπανιών."
Είναι μια κατανοητή κίνηση, δεδομένου του αυξανόμενου αριθμού αποτυχημένων και εντελώς παραπλανητικών προγραμμάτων crowdfunding εκεί έξω.
Σε μια έκθεση Kickstarter που δημοσιεύθηκε πέρυσι, προέκυψε ότι το εννέα τοις εκατό όλων των έργων Kickstarter δεν αποδίδουν ανταμοιβές στους υποστηρικτές τους.
Σχετιζομαι με: Καλύτερες εφαρμογές Android 2016
Επιπλέον, η Προστασία αγορών δεν θα καλύπτει πλέον «Οτιδήποτε αγοράστηκε ή ποσό που καταβλήθηκε κυβερνητική υπηρεσία "και" Τζόγος, τυχερά παιχνίδια ή / και οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα με τέλος συμμετοχής και έπαθλο. "
Πρέπει να σημειωθεί ότι το PayPal καθορίζει μόνο "Αυστραλία, Βραζιλία, Καναδά, Ιαπωνία, Ηνωμένες Πολιτείες και άλλες χώρες »για αυτήν την αλλαγή πολιτικής, και δεν υπάρχει καμία αναφορά για επικείμενη αλλαγή στο σχετιζομαι με Ιστότοπος του ΗΒ. Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει ότι μια τέτοια τροποποίηση δεν εκκρεμεί.
Μια τέτοια κίνηση θα σας εμπόδιζε να υποστηρίζετε μελλοντικά προγράμματα crowdfunding; Ενημερώστε μας στα σχόλια.