Επισκόπηση φακού Nikkor AF-S VR 70-200mm f / 2.8G IF-ED
Πλεονεκτήματα
- Μεγάλες καμπύλες MTF. Λεπτομερές (τυπωμένο) βιβλίο οδηγιών.
Μειονεκτήματα
- Ρυθμίστε ως αυτόματη μείωση και χαμηλή αποτελεσματικότητα VR.
Βασικές προδιαγραφές
- Τιμή αξιολόγησης: 1500 £
Χάρη στον αθόρυβο κινητήρα του, ο φακός Nikkor AF-S VR 70-200mm f / 2.8G IF-ED συντρίβει την παλιά κριτική της αργής και θορυβώδους εστίασης στα οπτικά της Nikon. Στην πραγματικότητα, ο μηχανισμός μείωσης κραδασμών (VR), αν και είναι αθόρυβος, είναι πιο δυνατός από τη μονάδα AF.
Όσον αφορά την ταχύτητα εστίασης, το 70-200mm δεν είναι μόνο γρήγορο, αλλά και πολύ αξιόπιστο. Μπορεί, ωστόσο, να υπάρχει ένα πολύ ελαφρύ τράβηγμα από τον κινητήρα AF στον δακτύλιο εστίασης, ο οποίος μπορεί να διακόψει την εστίαση όταν χρησιμοποιείται συνεχώς χειροκίνητη παρέμβαση.
Τούτου λεχθέντος, ο φακός της Nikon είναι πολύ σαφώς σχεδιασμένος κυρίως για χρήση AF επειδή, με το κολάρο τρίποδο προσαρτημένο, η πλατφόρμα κάθεται όμορφα στην παλάμη του χεριού με το δακτύλιο ζουμ να πέφτει φυσικά κάτω από το δάχτυλα. Οι διάφοροι διακόπτες για εστίαση και λειτουργίες VR βρίσκονται σε απόσταση αντίχειρα αλλά δεν διακρίνονται επαρκώς για τυφλή χρήση.
![NikkorAFSVR70-200MTF.jpg NikkorAFSVR70-200MTF.jpg](/f/ba17506c25c77bd97c548b11dac3e0df.jpg)
Αυτή είναι η διάταξη του φακού ώστε να είναι δυνατή η καλλιέργεια λαβής σε στυλ βιολιού όπου τα διάφορα ψηφία του αριστερού χεριού έχουν όλα διαφορετική λειτουργία. ο αντίχειρας και ο δακτύλιος περιστρέφουν το δακτύλιο ζουμ. το δεύτερο δάχτυλο περιστρέφεται πάνω στο δακτύλιο εστίασης. το πρώτο δάχτυλο στηρίζεται στο κάτω κουμπί εστίασης-κλειδώματος. Η αντιστάθμιση είναι ότι έπρεπε να είναι το παράθυρο εστιασμένης απόστασης, το οποίο κανονικά θα ήταν μεσαίο βαρέλι μετακινήθηκε στο μπροστινό μέρος του φακού (και είναι επίσης μικρότερος και λιγότερο ευανάγνωστος από ότι θα μπορούσε διαφορετικά).
Τεχνικά, υπάρχει διαφορά στην απόδοση ανάλογα με το ποια μορφή αισθητήρα χρησιμοποιείται για δοκιμή. Όλα τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά, αλλά η καλύτερη απόδοση επιτεύχθηκε χρησιμοποιώντας D700 με αισθητήρα πλήρους καρέ και όχι D80 με αισθητήρα DX. Αυτό υποδηλώνει ότι εάν θέλετε να αξιοποιήσετε στο έπακρο έναν φακό pro-spec, τότε θα πρέπει να επιλέξετε ένα σώμα κάμερας pro-spec. Όταν χρησιμοποιείται αυτός ο συνδυασμός, όπως εδώ, τα αποτελέσματα δεν είναι απλά καλά αλλά, σε όλες τις προθέσεις και σκοπούς, τέλεια: σε καμία περίπτωση οι τιμές MTF των 70-200 mm ποτέ δεν έπεσαν κάτω από τους κρίσιμους 0,25 κύκλους ανά pixel επίπεδο.
Υπάρχει ακόμα περιθώριο για μικρές βελτιώσεις στα συστήματα VR και AF, αλλά αυτός είναι ήδη ένας πολύ ικανός φακός.