Το κενό ρομπότ Dyson 360 Eye κυκλοφορεί στην Ιαπωνία σε τεράστια τιμή
Η ηλεκτρική σκούπα ρομπότ της Dyson έχει κατασκευαστεί αρκετά χρόνια, αλλά τελικά πωλείται στην Ιαπωνία… αν και σε πολύ υψηλή τιμή.
Από αυτήν την Παρασκευή, οι κάτοικοι του Τόκιο μπορούν να περπατήσουν στο τοπικό τους κατάστημα Dyson και να αγοράσουν το Dyson 360 Eye έναντι 138.000 γιεν προ φόρων. Αυτό ισοδυναμεί με 744 £ ή 1.150 USD και 1.012 €.
Και ας επαναλάβουμε, δηλαδή πριν από τον φόρο επί των πωλήσεων!
Η κορυφαία σκούπα ρομπότ του iRobot, η Roomba 880, κοστίζει περίπου 570 £ (699 $ USD) σε σύγκριση, οπότε η Dyson πωλεί το ρομπότ της σε μια σημαντική αύξηση σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.
Ο λόγος, όπως λέει ο Dyson, είναι ότι το Eye 360 βασίζεται στην ίδια τεχνολογία κυκλώνων και ψηφιακών κινητήρων με τα άλλα κενά.
Θεωρεί ότι παρέχει τέσσερις φορές τη δύναμη αναρρόφησης οποιουδήποτε άλλου κενού ρομπότ, έναν ισχυρισμό που μπορούμε να πιστέψουμε δεδομένου ότι τα κενά ρομπότ έχουν λιγότερο από αστρική φήμη από αυτή την άποψη.
Σχετιζομαι με: 11 καλύτερες ηλεκτρικές σκούπες που μπορείτε να αγοράσετε
Χρησιμοποιεί επίσης μια παρόμοια γραμμή πινέλου με τις άλλες ηλεκτρικές σκούπες της Dyson, η οποία, σε συνδυασμό με την ανώτερη αναρρόφηση, σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιεί αυτά τα περίεργα «μουστάκια» για να ωθήσει τη βρωμιά στο μονοπάτι του κενού.
Όλα αυτά έχουν κοστίσει καθυστερήσεις - επρόκειτο να κυκλοφορήσει στην Ιαπωνία την άνοιξη, αλλά έχασε αυτό το σημάδι. Πρόκειται να κυκλοφορήσει στον υπόλοιπο κόσμο το 2016.