Το iPlayer θα μπορούσε να γίνει περισσότερο σαν το Netflix στο μέλλον
Το BBC υπαινίχθηκε ότι θα ανοίξει το iPlayer για «προβολή περιεχομένου από άλλους» σε ένα νέο έγγραφο που περιγράφει το μέλλον του Beeb.
Σε ομιλία του στο Science Museum σήμερα, ο Γενικός Διευθυντής του BBC, Tony Hall, είπε: «Θα δείξουμε πώς το BBC θα μεταρρυθμιστεί και θα ευδοκιμήσει στην εποχή του Διαδικτύου για να κάνει ό, τι μας έκανε πάντα κίνητρα - για να εξυπηρετήσουμε ακόμη και το κοινό μας καλύτερα."
Μία από τις μεταρρυθμίσεις φαίνεται να ανοίγει το iPlayer και μια προσέγγιση που μοιάζει με το Netflix. Σκοπεύει να πειραματιστεί με την απελευθέρωση ολόκληρων σεζόν με μία κίνηση και ότι θα μπορούσε να προσφέρει περιεχόμενο επί πληρωμή παράλληλα με το συνηθισμένο περιεχόμενο iPlayer.
«Θέλουμε να διερευνήσουμε νέες ευκαιρίες για να βοηθήσουμε να φέρουμε μαζί πρωτότυπο βρετανικό περιεχόμενο, για να βοηθήσουμε το κοινό και τη βιομηχανία να αξιοποιήσουν στο έπακρο αυτήν την ευκαιρία για να υποστηρίξουν τα κοσμήματα των πολιτιστικών μας κορωνών. Ο στόχος μας θα ήταν απλός - να αυξήσουμε την κίνηση και να επενδύσουμε σε αυθεντικό βρετανικό περιεχόμενο », εξήγησε ο Hall.
Ο στόχος, όπως φαίνεται, είναι να χρησιμοποιήσουμε ενδεχομένως το iPlayer για να δείξουμε άλλο βρετανικό περιεχόμενο, ακόμα κι αν το BBC δεν το έκανε προμήθεια ή παραγωγή του, αν και ο Hall τόνισε ότι το iPlayer ήταν μόνο μία πιθανή λύση σε αυτό το πρόβλημα.
Η ανησυχία του Hall είναι ότι οι αντίπαλες πλατφόρμες, όπως το Netflix, είχαν γίνει οι πλατφόρμες βρετανικού περιεχομένου παλιές και νέες, αντί να ελέγχονται από παραγωγούς στη Βρετανία.
Ο Hall ανακοίνωσε επίσης μια νέα εστίαση στο «υψηλής ποιότητας βρετανικό δράμα» και σχεδιάζει να δημιουργήσει μια υπηρεσία «streaming ειδήσεων» που ονομάζεται BBC Newstream
Τέλος, το BBC φαίνεται έτοιμο να ανταποκριθεί στην πρόκληση από το Beats 1 της Apple δημιουργώντας ένα «ραδιοφωνικό ραδιόφωνο» που δίνει στο κοινό ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα ραδιοφωνικών προγραμμάτων.
Θα θέλατε να παρακολουθήσετε εκπληκτικά προγράμματα BBC; Ενημερώστε μας στα σχόλια